...

feeling3.jpg?uniq=-8uxqeh

/ 10 نظر / 3 بازدید
علی

من این احساس بهم دست داد که این تصویر رو وقتی در حال پیانو زدن از روی نت هستی، می بینی! و همون موقع است که بعد از یه مدتی یادت میاد که داشتی پیانو می زدی، اما هرچی فکر می کنی یادت نمی یاد چه آهنگی بوده! ولی بعدش نت رو می بینی و یه باره می گی: آها! من داشتم اینو می نواختیدم!!! (عجب نمایشنامه ی مزخرفی نوشتم از روی نقاشیت! ) البته جدای از این حرفا، این نقاشی می تونه به معنی «واسطه» بودن نت در موسیقی باشه: ابزاری که تنها برای ثبت و نگهداری آثار استفاده میشه و به خودی خود هیچ ارزشی نداره... مهم «جان» ای است که در خود اثر نهفته است... نه نت... من که بیشتر از این عقلم قد نداد. چرت گفتم، نه؟!

پيام

در اينجا بيش از هر چيز می شود نظريه ی مرگ مولف را ديد!!

غزاله

به علی : برداشت جديد و جالبی از این نقاشی کردی ٬ مرسی ... هرچند وقتی اين نقاشی رو می کشيدم ٬ همچين چيزی در ذهنم نبود... به هر حال با مشاهدهء اين تصوير ٬ هر کس ذهنش به موضوعی متمايل می شه و قرار نیست همه ازش «فقط!» یک مفهوم خاص رو برداشت کنن ... اما فکر می کنم يه موردی که در اين تصوير نسبتآ واضحه و بيش از بقيه موارد به چشم مياد ٬ مربوطه به «احساس» ... بيان احساس به واسطهء موسيقی و يا ترجمه ء دو طرفه ء «احساس» و «موسيقي» به همديگه ... انتقادی که مي خوام به کامنتت وارد کنم مربوط می شه به اين مسئله که چرا هيچ سخنی از «احساس» به ميون نياوردی ؟ ... مگه موسيقی چيزی جز بيان احساساته ؟ و این جمله رو هم بهتره اینجوری بگیم که نت هم ابزاريه که برای ثبت «احساسات» به کار می ره ... البته احتمالآ منظور تو هم از جملات آخر ٬ تقریبآ همچین چیزی بود ... اما کلآ گاهی حس می کنم ما آدمها از به کار بردن واژه ء «احساس» امتناع می کنيم ... گاهی از به کار بردنش شرم داريم ... و حتی گاهی اون رو نوعی «نقص» قلمداد می کنيم ...

علی

به پیام: نه! قتل مولف بود! به غزاله: مسلما حرفت درسته. از اونجایی که موسیقی چیزی جز بیان احساس نیست، اگر در مورد «جان» موسیقی بحث شود، در مورد چیزی بحث نشده مگر احساسی که در اثر نهفته است... البته من هرگز از بیان کلمه ی احساس که هیچ، از ابراز احساسات هم به هیچ وجه شرم ندارم... همیشه در لحظاتی که لبریز از احساسم و می توانم احساساتم را بروز دهم، به خودم می بالم... (البته در حالت کلی تر هنر وسیله ی بیان احساس و اندیشه است که در موسیقی سهم احساس به مراتب بیشتره... حالا چرا باید از بیان احساس شرم داشته باشم؟!... هنر شرم آوره؟!) (در ضمن: در کامنت اول من یک چیز واضحه: عادت به این که برای هر پستی کامنت بگذارم... الان خودم به این نتیجه رسیدم...) ببخشید به خاطر قتل مولف!

غزاله

مقتول مورد نظر کاملآ سالم و سر حاله! از طرف ديگه ٬ در روايات از «مرگ» با عنوان «حيات دوباره» ياد می شه ! ... علی جان ٬ من منظورم از جملهء آخرم این نبود که صرفآ «تو» از بیان احساس امتناع می کنی... فقط در ادامهء صحبتای خودم ٬ یه هو یاد این افتادم که گاهی آدم از بیان واژهء‌ «احساس» و کلآ برخورد احساساتی ٬ امتناع می کنه ... و این به خودمم بر می گرده ... همين طور من اگه نمی خواستم کسی کامنت بده ٬ سيستم نظرخواهی رو واسه اين پست حذف می کردم ٬ خوب پست واسه کامنت گذاشتنه ! خيلی هم لطف می کنی ...

پيام

هنر صرفا بيان احساسه... آيا هست؟ آيا چيزی غير از اين نيست؟ برای درک اين موضوع و اطلاع از نظر بنده٬ لطفا به نوشته ی اينجانب در مورد «هنر متعهد» مراجعه فرماييد! «هنر متعهد»!!! به زودی در حلاج وشان!! روزهای شنبه٬ نصف قيمت! «هنر متعهد»!! برنامه ی آينده ی حلاج وشان!!!

علی

پیام جان! من غلط بکنم بگم صرفا احساس! اگه دقت کنی نوشتم: بیان احساس و اندیشه! و البته نوشتم: در موسیقی سهم احساس به مراتب بیشتره... (تو مگه شک داری؟!! )

غزاله

البته لازمه من هم يه نکته رو اضافه کنم ... «هنر» به نظر من با تعريفی که امروزه از لفظ «هنر» می شه ٬ خيلی فرق داره ... شايد خيلی موارد از ديد اکثريت «هنر» به شمار بياد ٬ اما فاقد بار هنری باشه ... يعنی فقط در ظاهر هنر باشه ... و در عين حال ٬‌ مواردی هستند ٬ تابع یک امر کلی ٬ که در شرایط خاص ٬‌ نوعی هنر محسوب می شن ... در حالی که اون «امر کلی» ظاهرآ هیچ ربطی به هنر و توابعش نداره ... فکر کنم خیلی مبهم نوشتم ! ... اگه لازم شد ٬ به زودی در حلاج وشان توضیحات بیشتری می دم !!

علی

کامنت ها رو که نگاه می کردم، دیدم 3 3 2 است!!! اما حالا شد 4 3 2 !!!

غزاله

مهم کيفيت خواننده های وبلاگه ! نه کميت !!